Češi v Americe         

 

 

Důvody pro odjezd do USA

Některé konkrétní komentáře respondentů

Poznámky

Zejména ekonomické

Zajistit si dostatek financí pro budoucí život zpět doma. Hlavní důvod - zaplatit doma vlastní bydlení.

(Resp. 64, ot. č. 1, odpověď: a), žena, 21-30 let, VŠ, nelegálně, plánuje několikaletý pobyt (3 rok již v USA žije), do budoucna ale rozhodně preferuje život v ČR

 

Žije se mi po ekonomické stránce lépe zde než v Čechách.

(Resp. 71, ac), žena, do 20 let, SŠ s maturitou, v USA již žije 5 let, legálně, plánuje dlouhodobý pobyt, v ČR by v budoucnu žít spíše nechtěla

 

Vypadnout z milované země ,kde se po záplavách v moji rodné Moravě r. 1997 moc lidí v politice nezajímalo, co a jak bude, jen Klaus řekl utahujte si opasky. Další věc, naučit se English, ale hlavně - vypadnout z dusivého depresivna malého moravského města a z čekání na pracáku na almužnu.

(Resp. 103, a), muž, 21-30 let, SŠ s maturitou, v USA 7 let, nelegálně. Neví, jak dlouho ještě ve Spojených státech zůstane, rozhodně by ale v budoucnu preferoval život v ČR.

Zejména profesionální

Studijní pobyt, vylepšení kvalifikace

Tento důvod jako jediný klíčový označili v komentářích 4 respondenti.

Zejména rodinné

Sňatek, návštěva nebo sjednocení rodiny

Tyto důvody v komentářích popsalo 14 respondentů.

Zejména politické

Perzekuce tatínka, jakožto známého advokáta, který za vlády komunistů obhajoval nábožensky pronásledované lidi, včetně katolických kněží (komentář k 1. otázce)….Emigroval jsem v r. 1979 a navrátil jsem se zpět do "svobodné" vlasti v roce 1992 (komentář ke 3. otázce)

(Resp. 42, b). V souvislosti s politickými důvody byla ve prospěch USA několikrát zmíněna demokracie, politická kultura. V neprospěch ČR byly zmíněny nefungující soudy či ochrana osob, korupce, nemožnost seberealizace v rámci zákonů. 

Smíšené

Moře, příroda a rovněž život ve státě, kde je demokracie více zažitá než v Čechách; hodně lidí odjíždí s velikou nadějí na lepší budoucnost

(Resp. 120, ac), žena, 21-30 let, SŠ s maturitou, legálně (J1 vízum), v USA 4 měsíce, plánovaná délka pobytu - několik let. Neví, zda by ještě chtěla žít v České republice

 

Taky poznat nové lidi a kulturu, a tak celkově prostě vypadnout z ČR a dokázat se postavit na vlastní nohy

(Resp. 100, acd), žena, 21-30 let, VŠ, v USA 8 měsíců, legálně s pracovním povolením. V USA chce zůstat dlouhodobě, neví, zda by ještě chtěla žít v ČR: "upřímně opravdu nevím, ale pořád mě to táhne někam pryč, ale nemusí to být bezpodmínečně USA".  

 

Chci poznat kulturu a společnost USA, americkou demokracii a vydělat si hodně peněz.

(Resp. 13, ab), muž, 21-30 let, SŠ s maturitou, v USA 3 roky, legálně. V USA se rozhodl zůstat několik let, do budoucna ale preferuje spíše život v ČR. 

Jiné

Rozešel jsem se s holkou (po pěti letech). Nic už mě v Ostravě nedrželo, tak jsem po nabídce od známého mé matky odjel do Chicaga.

(Resp. 88, d), muž, 21-30 let, SŠ s maturitou, v USA 7 let, nelegálně. Rozhodl se v USA zůstat dlouhodobě, neví, zda se vrátí žít zpět do ČR.  

 

Nemám čistý trestní rejstřík,v Česku pár let solidní zaměstnání neseženu.

(Resp. 83, d), muž, 31-40, VŠ, v USA 5 let, legálně. V USA plánuje dlouhodobý pobyt, někdy v budoucnu by ale chtěl žít spíše v ČR.

 

Hlavně v Severních Čechách se nedalo dejchat (znečištěné ovzduší)

(Resp. 15, abcd), žena, 21-30 let, VŠ, v USA 11 let, legálně, pracovní povolení. V USA plánuje dlouhodobý pobyt, život v ČR spíše nepreferuje (v komentáři opět zmíněno špatné životní prostředí - Ústecký kraj)

Poslední aktualizace dne: 12.02.2007

LT © 2004, 2005, 2006, 2007;  cesivamericeZAVINÁČseznamTEČKAcz